skin to skin  או עור אל עור, או למה אנחנו בעצם אמא קאוולה?
מאת- נעמי כהן, 
 אמא ותיקה לארבעה, בהכשרתה דולה פוסט פארטום – מטעם מכללת דיאדה ומדריכת מעגלי אמהות, עיסוי ויוגה התפתחותית בשיטת ma&me yoga. מנחת סדנאות עיסוי ויוגה התפתחותית לתינוק ומעגלי אימהות מדברות. נעמי כהן
052-4307600

אולי כבר שמעת את המושג skin to skin, אז בואי ננסה להבהיר כמה אמיתות בנושא

האם ידעת שתינוק אנושי נולד כשהוא לגמרי לא בשל לחיים מחוץ לרחם?
למעשה, תינוקות הם היונקים היחידים שנולדים כשהם אינם בשלים לחיים מחוץ לרחם, מלבד חיות הכיס, שאמנם הגור שלהן נולד כשהוא לא בשל, אך הוא ממשיך לגדול בתוך הכיס של אמא שלו צמוד צמוד.
צמוד לדופק של אמא, לחום של אמא, לריח, לפטמות.
ובמיוחד לאפשרות לינוק מתי שרק ירצה וללא הגבלה.

מחקרים חדשים מגלים, שכדי ללדת תינוק עם מערכות בשלות, היינו צריכות לשאת אותו למשך 21 חודשי הריון וכמובן שזה לא אפשרי פיזיולוגית. איזה מזל !!

אז בואי נתחיל לדבר על עובדות..

אחד הדברים החשובים לתינוק מיד אחרי לידה, בדקות, השעות ובשבועות הראשונים לחיו, הוא הקרבה  לאמא. בעיקר הקרבה הבלתי אמצעית של מגע עור לעור – skin to skin.   

מיד אחרי צאתו לעולם, מקומו הטבעי של הילוד הוא על אמא ובמיוחד על החזה של אמא, משם יוכל לטפס להגיע אל השד שלה ולהתחיל לינוק בצורה טבעית. אז פתחי את חלוק הלידה והצמידי את התינוק שלך ישירות אל החזה שלך.

הצמדת הילוד לעורך יהווה עבורו מעבר טבעי ומנחם אל העולם הבלתי מוכר מחוץ לרחם. הוא יוכל לשמוע את פעימות ליבך המוכרות, את קולך המוכר לו מהרחם ויוכל להתחבר מחדש אל אספקת המזון, אליה היה מחובר 24/7 בתוך הרחם.

זוהי גם הדרך הכי טובה לעידוד ההיקשרות בינך לבין התינוק שלך, שכל כך חשובה להמשך הדרך.

מחקרים מלמדים אותנו, שככל שהתינוק יונק סמוך לזמן הלידה, בשעה – שעתיים הראשונות לחיו,  כך גדלים הסיכויים להצלחה בהנקה בטווח הקרוב ולסיכויים טובים יותר להמשך הנקה לזמן ממושך יותר.

חיבור טבעי זה של אם ותינוק, נגזל לעיתים מיולדות כשצוות חדר לידה ממהר לקחת את התינוק לשקילה, לעיטוף, או המשך טיפול (לא במקרים דחופים) ולכן כדאי לתאם ציפיות ולבקש בחדר הלידה שיאפשרו לכן את החיבור הקסום הזה..

לשמחתנו, התנועה של 0 הפרדה, חודרת יותר ויותר לתודעה וגם למדיניות של בתי החולים עצמם, שחלקם אף מעודדים את הצמדת התינוק לחזה האם לפרקי זמן של שעה ויותר.

חשוב לדעת שהשקילה ועיטוף התינוק יכולים לחכות מעט. לתינוק לא יהיה קר, הרי הוא צמוד לחום הגוף שלכן וניתן, כמובן, להתכסות ביחד בשמיכה מעל התינוק. שווה להתעקש!

בנוסף לאיזון הטמפרטורה של התינוק שלך, כשהוא צמוד אלייך, גם שאר המדדים שלו מתאזנים. רמת הסוכר של התינוק עולה (זה מה שנרצה שיקרה), קצב הלב והנשימה של התינוק מתייצבים והוא גם לומד את הסביבה הבקטריאלית החדשה מחוץ לרחם, מה שעוזר למערכת החיסונית שלו להתחיל לפעול.

skin to skin היא גם שיטה מעולה להרגעת התינוק שלך בהמשך הדרך.

היום  הראשון בבית מתאפיין בהרבה לחץ ומתח אצל הרבה הורים הצעירים, מתח שעובר ישירות אל התינוק ומשרה עליו חוסר רוגע וסטרס (הפרשת הורמון הדחק קורטיזול).  

דרך נפלאה לבלות בה את השעות הראשונות בבית, אחרי שחזרת מבית היולדות היא, פשוט להתעלם מכל מה שקורה מסביב, אורחים, סבתות וכו ולהיכנס למיטה שלך ביחד עם הגור הצעיר שלך ופשוט להצמיד אותו אליך, ללא בגדים בינכם ולעודד אותו לינוק כמה שיותר.

בשאר הזמן פשוט לשכב ולהניח אותו על החזה שלך.. שינה מתוקה מובטחת לשניכם J 

הצמדת התינוק אל עורך משפיעה לטובה על שני הצדדים – תינוק ואמא – ומעודדת את הפרשת ההורמון  אוקסיטוצין, המכונה גם הורמון האהבה.

ההורמון מעודד את ההיקשרות שלך עם תינוקך, מעודד את הפרשת החלב ולמעשה אחראי על רפלקס שחרור החלב. על הדרך הוא גם מעודד את התכווצות הרחם אחרי הלידה וכך, בפעולה טבעית ופשוטה כזו, אנחנו מרוויחים כל כך הרבה.

מחקר שפורסם בשוודיה, בשנת 2013 הוצג לראשונה השפעה של מגע עור לעור, על תינוקות שהתקשו להתחבר לשד בהנקה. הממצא העיקרי של המחקר, הוא, כי התינוקות ששהו במגע עור לעור עם אמם, הגיעו להצמדות נכונה יותר מהר יותר וכשנצמדו, ינקו ביעילות חבריהם בקבוצת הביקורת של תינוקות שהונחו לבושים על אמותיהם.

אפקט skin to skin עובד גם בגילאים יותר מאוחרים יותר.

במקרים של קשיים בהנקה בתקופות של קפיצת גדילה, או מסיבות אחרות, אחד הכלים המצוינים שעומד לרשותך, הוא פשוט להצמיד אליך את התינוק, כשהוא לבוש בחיתול בלבד ואת בחזה חשוף ולהשתדל לנוח איתו כמה שיותר. אפשר גם לשאת אותו כך בתוך מנשא.

כמו כן, במקרים של חוסר רוגע של התינוק, אני ממליצה להיות איתו כמה שיותר עור אל עור, מאחר וזה מעורר את הורמון האוקסיטוצין אצל האם והתינוק ביחד (וגם אצל האב, כשהוא מצמיד את התינוק) וכך אתם נושמים ונרגעים יחד.  

גם בזמנים של כאבי בטן וגזים, מומלץ להשתמש בשיטת skin to skin שהוכחה כמקלה על כאבים.

יש תועלת מרובה מהצמדת התינוק אל עורך בזמנים שהתינוק לא מרגיש טוב וטמפרטורת הגוף עולה. הצמדת התינוק ואפילו הפעוט, אל עורך, מאזנת את חום גופו ומאפשרת לגופו להוריד את החום בצורה טבעית.

מאחר ושהיה עור אל עור מווסתת את טמפרטורת התינוק, ניתן להשתמש בה גם כשיטה לחימום התינוק בימים קרים, כשחימום החדר לא מספיק אפקטיבי.

שיטת skin to skin אומצה ע"י פגיות רבות ברחבי העולם ונמצאה יעילה ביותר בתרומתה להבראת הפגים.

בפגיות בהן נהוגה השיטה, פחתו משמעותית אחוזי התמותה, התקצר  זמן האשפוז ופחת הסיכון למחלות קשות. כמו כן, אחוזי ההנקה הבלעדית גדלו משמעותית  וכן משך ההנקה הכולל. בן שאר היתרונות שנרשמו, חיזוק תחושת הסיפוק והביטחון של האימהות.

המחקרים שנעשו בפגיות והתוצאות החיובית שהתקבלו בעקבות השפעתה של שיטת STS על התפתחות הפג, הובילו לאימוץ השיטה גם אצל תינוקות בריאים שנולדו במועד.

לכן, אמא יקרה, תאפשרי לעצמך להיות צמודה לגור שלך בלי סייגים ובלי מעצורים.

תאפשרי לקטני להנות מקרבתך, מחום גופך, מצלילי קצב הלב, מהריח המוכר שלך ומהנקה על פי דרישה.

הצורך שלהם בקרבה כזו עובר די מהר, אבל כשהוא קיים, תזרמי איתו ככל שתוכלי (כן, לפעמים מותר להרגיש שאת לא מסוגלת יותר.. ולהעביר אותו לידיים אוהבות אחרות).


ואם אין לך כיס 'בילד אין'… תאיצו כיס חיצוני. ידיים, מנשא, שינה משותפת ותדמייני שאת אמא קוואלה.

 

נושאים מעניינים בתחום הריון ולידה ניתן לקרוא בפייסבוק של נעמי כהן
https://www.facebook.com/imalletinok

 

 

 

 

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

כל בגדי ההנקה וההיריון בקולקציה מותאמים ל"מידות רגילות" (אלה לפני ההיריון).

החולצות והשמלות מעוצבות באופן שיטשטש ויחמיא לגוף לאחר לידה. הקולקציה עוצבה בראש ובראשונה, קודם עבור אימהות לאחר לידה אבל נשים רבות, כבר מבקשות אותה לעצמן כבר במהלך ההיריון וזאת בשל הבדים הנעימים בעלי מתיחה רבה והתאמת הגזרות לגוף המשתנה.

גם אם לבשת שמלה בסוף חודש תשיעי כאשר הבטן מתנוססת בשיאה, כאשר תורידי את השמלה מגופך יתכווצו סיבי הבד למידות המקוריות של השמלה וכך תוכלי ליהנות ממנה גם בשלב הבא לאחר הלידה.

אם בכל זאת המידה אינה מתאימה, תמיד ניתן להחליף בהתאם למדיניות ההחלפה וההחזרה

אל תתלבטי לבד לגבי המידה!
התייעצי כעת עם יפעת, מעצבת הבית ב-WhatsApp, ואת מוזמנת לפנות אלינו בהודעה גם דרך הפייסבוק

טיפים למדידת מידה נכונה
היקף החזה
מדדי את היקף החזה שלך באזור המלא ביותר כשסרט המדידה עובר מתחת לבית השחי. לפי מידה זו, מצאי את המידה המתאימה לך בטבלת המידות.

היקף האגן
מדדי את היקף האגן שלך באזור המלא ביותר כשסרט המדידה עובר מתחת לבטן. לפי מידה זו, מצאי את המידה המתאימה לך בטבלת המידות.

דילוג לתוכן