עיטוף תינוקות

את האפשרות לסייע לתינוק בשינה באמצעות שמיכת עיטוף, גיליתי לפני 15 שנה כשהפכתי לאמא, קאתי בשקיקה את הספר “הלוחשת לתינוקות” את שני הכרכים… כי הייתי צמאה לידע בתחום של שינת תינוקות.

המראה של תינוק עטוף בשמיכת עיטוף עשוי להיות מרתיע מעט, כי הידיים אינן חופשיות , אבל הופתעתי לגלות עד כמה זה מרגיע ועוזר לו בכניסה לשינה. 
התחברתי מאד להסבר ששמיכת העיטוף מאפשרת לאיתן שלי מגע הדוק ומחבק ומזכיר לו חוויה מוכרת של תחושת גבולות הרחם, שעד לא מזמן הייתה הסביבה העיקרית והבטוחה ביותר בשבילו.

אשמח לשתף אותך בכמה דברים שלמדתי על שיטת העיטוף

מהי שיטת ה”עיטוף” ?

העיטוף היא שיטה עתיקה מאוד, אשר בעבר המאוד רחוק הייתה בשימוש בתרבויות בהן האמינו בהרחקת התינוק מאימו בשלב מוקדם מאוד לאחר הלידה, (לא עלינו).

המחשבה מאחורי שיטת העיטוף הייתה לתת מענה ותחליף לחיבוק האימהי בתרבויות אלה, אשר גם האמינו כי היא יכולה לתרום בעתיד ליציבה הכללית של התינוק.

בחלוף השנים, אנשים הבינו כי מגע וחיבור אימהי איננו בר תחליף, יחד עם זאת ובמקביל, נחשפו יתרונותיה הרבים של שיטת העיטוף בעיקר בתחום השינה אצל תינוקות.

שיטת העיטוף היא למעשה פעולה בה עוטפים את התינוק, באמצעות שמיכה או טיטול טטרא גדול, החל מגובה הכתפיים ומטה.

במהלך שינה, התינוק העטוף יכול לישון על הגב או על אחד מצידי הגוף, ואף קיימת אפשרות של “עיטוף חלקי” כך שהתינוק עטוף אך ידיו נשארות חופשיות מחוץ לשמיכת העיטוף.

ממתי עד מתי נשתמש בשמיכת עיטוף?

מייד לאחר הלידה ועד גיל 5-6 חודשים, או לחילופין עד שהתינוק מסמן בעצמו שהעיטוף כבר אינו מתאים עבורו – ברוב המקרים הוא עושה זאת ע”י כך שהוא מתחיל “להיאבק” בשמיכת העיטוף .

סימן נוסף לכך שניתן להפסיק להשתמש בשיטה זו, הוא היעלמותו של רפלקס מורו. עם זאת, במידה ואתם רואים כי העיטוף עדיין עוזר לתינוקכם להירגע ולישון טוב יותר, ניתן להמשיך ולהשתמש בשיטה זו גם לאחר גיל 4 חודשים.

תהליך עיטוף בשמיכת עיטוף
את מוזמנת לצפות בסרט המלא בלחיצה כאן, ובכל זאת אסביר במילים:

  1. הניחו את התינוק בראש השמיכה, שכוב על גבו, כך שראשו מבצבץ מעט מעל קו השמיכה ורגליו בתוך שק המשולש התחתון.
  2. אחזו בצד אחד של השמיכה, הצד שבו יש את משטח הסקוצ’ הרך יותר וקפלו אותו בעדינות מעל כתפו של תינוקכם, אל מעבר לצידו השני  של גופו.
  3. את זרועו הנוספת שנותרה חופשית הניחו לצד גופו. בצד השני של השמיכה פתחו את אוזניי הסקוצ’ והצמידו את הצד הזה לכיוון הכתף השנייה שכבר עטופה והפגישו את אוזניי הסקוצ’ עם משטח הבד בהתאמה למידת העיטוף שאתם רוצים ליצור הדוק או רפוי.

במידה ובמהלך הלילה תרצו להחליף חיתו מבלי להוציא את התינוק משמיכת העיטוף, ניתן לעשות זאת בקלות על ידיי הוצאת הרגליים בלבד משק המשולש התחתון מבלי לפתוח את הסקוצ’ים שעשויים בלילה או ביום ליצור רעש מיותר.

על רפלקס מורו

עד גיל 6 חודשים ניתן יהיה לראות אצל התינוק את רפלקס מורו המכונה גם רפלקס הבהלה.רפלקס זה מתבטא בפריסת הידיים והגפיים בעקבות רעש או כל תחושה אחרת, שגורמת לתינוק לבהלה הן בזמן ערות והן במהלך שינה.רפלקס זה הוא חיוני עבור התינוק, אך כאשר מופיע במהלך שישן ובתדירות גבוהה, הוא עשוי להפריע ולגרום להתעוררויות רבות.העיטוף מסייע בהפחתת תנועות הגפיים ולכן יכול להפחית התעוררויות לא רצויות ולאפשר לתינוק שינה ארוכה ורצופה יותר על הגב.

עוד מידע על שמיכת העיטוף

עיטוף בצורה לא נכונה כמו עיטוף הדוק מדיי של רגלי התינוק כשהן ישרות כלפי מטה עלול להחליש את המפרקים ולפגוע בסחוס הרך של מפרק הירך, מה שיוביל להתפתחות לקויה של מפרק זה.
בשמיכת העיטוף שלנו , יש בעיטוף מרחב מספיק בתחתית השמיכה כך שהתינוק יכול לכופף את רגליו כלפי מעלה וכלפי חוץ בחופשיות.

  • חשוב לדעת לבצע את העיטוף בצורה נכונה – במידה והתינוק מצליח להשתחרר מהעיטוף בצורה מלאה או חלקית, הוא עלול להסתבך, אנחנו מונעים הסתבכות כזאת כשאנו עושים שימוש בשמיכת עיטוף שעוצבה לכך.

כאשר משתמשים בעיטוף, חשוב להלביש את התינוק בהתאם, לקחת בחשבון כי יש שכבה נוספת סביב התינוק, כך שלא יהיה לו חם/קר מדי כל זמן שעטוף.

ניתן להתחיל ולהשתמש בשיטת העיטוף גם בגיל מספר שבועות, כך שבמידה ולא התחלתם לעשות זאת מיד ביומו הראשון של תינוקכם, ואתם מעוניינים לנסות את השיטה, זה עדיין לא מאוחר לעשות זאת.

מומלץ לרכוש יותר משמיכת עיטוף אחת למקרה של קקי גב.. שדורש כיבוס של השמיכה.