עיסוי מה?
עיסוי בפות ועוד בזמן ההריון? בשביל לידה קלה והתרחבות קלה בפתיחה ?
בואי נבין מהו עיסוי פרינאום ומשם תחליטי אם לקראת לידה כדאי לך לעשותו וכיצד.

אז מה זה בעצם פרינאום?
חיץ הנקבים או הפרינאום הוא אזור שעוד תרגישי טוב במהלך הלידה וכמובן סוף ההריון.מדובר בפיסת עור גמישה ואלסטית, שמפרידה בין פי הטבעת לפתח הנרתיק. אזור שסופג לחץ משמעותי בשלב ההריון כשהבטן גדלה, ונמתח מאד במהלך הלידה. 

מטרת העיסוי היא הגמשת אזור זה!
רקמות הפרינאום גמישות ונמתחות לפי הצורך, והצורך שלנו הוא לידת תינוק. במהלך הלידה עובר ראש התינוק מפתח הנרתיק החוצה לעולם. הרקמות האלסטיות עלולות להיקרע במהלך הלידה. ברוב המקרים נגרמים קרעים ספונטניים – כאלו שמתרחשים מעצמם, והם קטנים ולעיתים מצריכים תפירה לאחר הלידה.

יש פעמים שנגרמים קרעים גדולים יותר הדורשים תפירה ולעיתים גם גורמים לנזק לרצפת האגן. כדי להימנע מהחתכים ולגרום לאלסטיות של האזור, יש הממליצים על עיסוי חלק זה בנרתיק בשמנים מיוחדים. אנחנו ממליצות על שימוש בשמן שקדים אותו תוכלי לקחת לתיק חדר הלידה ולתת אותו לשימוש המיילדת בעת הלידה.

האם עיסוי פרינאום הכרחי?
לקראת הלידה גוף האישה מפריש הורמונים העוזרים לריכוך האזור ויש גם משמעות לגודל התינוק ולאלסטיות של עור האישה-גנטיקה. לכל אלו השפעה על הצורך בחתך חיץ או בקרעים שנגרמים בלידה.

ועדין נשים רבות מרגישות שעיסוי המקום יכול לעזור להן להתכונן ללידה ולהימנע מתפרים.

מתי לא מומלץ לעשות עיסוי פרינאום?
אין לעשות שימוש במכשיר זה במידה ואת סובלת מאחד מהמצבים הבאים: אם את בקבוצת הריון בסיכון גבוה אם יש לך צירים מוקדמים אם אובחנת כמי שמצויה בסיכון ללידה מוקדמת אם יש לך שליית פתח (Placenta Previa) אם יש לך התפרצות הרפס פעילה או מחלה אחרת בנרתיק או כזו המועברת במגע מיני אם יש לך דימום נרתיקי אם את בסיכון להיפרדות שליה (Placental abruption) אם את בהריון עם מספר עוברים כאשר התחתון נמצא במצג עכוז אם עברת הליך כירורגי באזור הפרינאום .

מאיזה שבוע של ההריון מומלץ להתחיל לבצע עיסוי פרינאום?
כדאי להתחיל סביב שבוע 34, שימי לב שזאת בהחלט משימה חשובה ולא חד פעמית, אלא בעיסוי קבוע יומיומי. כן, ממש מומלץ לפנות זמן לעיסוי וגם שקט, כדי להצליח להרפות בזמן הזה. אני תמיד הייתי מבצעת אותו בשעות הערב.

איך מבצעים את העיסוי

לפני העיסוי רוקני את שלפוחית השתן
אורך העיסוי כעשר דקות.

לפנייך שתי אפשרויות לביצוע עיסוי פירנאום: הדרך הידנית, והדרך הנוספת המומלצת באמצעות מכשיר פירמאם.

הדרך הידנית- 
1 מרפים את הגוף ומחדירים 2 אצבעות משומנות לאזור הנרתיק בעומק של כ 4 סמ’ ומותחים אותן בעדינות
2. ממשיכים להניע את האצבעות בצורת האות U מספר פעמים ואז משחררים.
ישנם לא מעט סרטוני הסברה על עיסוי פרינאום ברשת, וכדאי להסתכל ולהבין. כמובן שהעיסוי יכול להיערך על ידי בן/בת הזוג.

עיסוי באמצעות מכשיר פרימאם

מדובר על מכשיר מיוחד בשם פרימאם 
פרטים לגביו תוכלי למצוא בלינק

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה רפואית או המלצה לנקיטת הליך רפואי ואינו מחליף בשום אופן יעוץ רפואי. בכל עניין רפואי יש לפנות לרופא כנדרש. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.